Roman Blažek: Beany – pochyby nás tlačily k lepšímu vývoji

Otec dvou dětí, nadšený sportovec a spoluzakladatel dětského sportovního vybavení značky Beany Roman Blažek je dnešním hostem podcastu. Jak se mu povedlo rozjet byznys se snowboardy v době jejich úplných začátků, kdy byly na tehdejší poměry drahé, na trhu jich byl nedostatek a vlekaři snowboardisty nepustili na vlek?

More...

Snowboard podle Ábíčka

Podle inspirace Luďka Váši v pořadu Receptář a návodu v časopise ABC si Roman ve svých třinácti letech sestrojil v garáži své první „sněžné prkno“, jak se na konci osmdesátých let říkalo snowboardu. K sestrojení tohoto, v té době zcela ojedinělého sportovního vybavení, postačila naohýbaná překližka, plastové kanystry a staré kožené pásky. Že se později výroba snowboardů stane Romanovým byznysem, neměl tenkrát ani zdání.

Během pokusu o vysokoškolské vzdělání Romana víc lákaly závody na kolech a v zimě prohánění se na snowboardu. Netrvalo dlouho a přesunul se strategicky do Krkonoš, kde si pronajal chalupu, ve které provozoval snowboardovou školu a půjčovnu. Právě zde vznikla firma AR sport a odstartovala začátky Romanova sportovního byznysu.

Roman Blažek: Byl jsem jen úředníkem, vývoj šel stranou

Po zimní sezóně měl Roman jasno, že chce prodávat snowboardy. Ve Vrchlabí si pronajal prostory a otevřel obchod. Po čtyřech letech se dostali do povědomí nejen tuzemským sportovcům, ale i nadšencům z Polska, Slovenska. Tehdy prodali až 146 snowboardů za den. V té době bylo málo výrobců i dodavatelů, v podstatě každé zboží, které přišlo, už mělo svého kupce. K úspěchu prodeje přispěl i kamarád Romana - mladý nadšenec do počítačů, který vytvořil jakéhosi předchůdce dnešních e-shopů na základě čeho se dostali do povědomí celé republiky. Tedy by se dalo říct, že vytvořili první sportovní e-shop v ČR.

Roman Blažek: Nebyla vize udělat z Westige mega byznys

Poptávka byla příliš velká a Roman nechtěl být závislý na dodavatelích. Přišel s myšlenkou vyrábět vlastní snowboardy a v ten moment vznikla značka Westige. Uvedli na trh s prvními snowboardovými komplety, které zároveň byly cenově dostupné širší veřejnosti. Postupně výrobu z Evropy přesunuli do Asie, tím získali možnost vyrábět kvalitnější výrobky za nižší náklady. Firma Westige byla natolik úspěšná, že Roman neměl téměř žádný čas na svůj oblíbený sport. Jak sám říká, stal se z něho jen úředník a po zdravotním kolapsu v Asii, kdy místo putování po horách skončil v nemocnici, byla jen otázka času, kdy firmu s lehkým srdcem prodá.

Na designu výrobků značky Beany se podílejí děti

Po prodeji značky Westige měl Roman problém, že dětské sportovní vybavení, které bylo dostupné na trhu, nesplňovalo jeho náročné požadavky. Protože se s podobnými problémy potýkali i jeho kamarádi, rozhodli se Roman Blažek se svou ženou Adélou Bódiovou založit značku Beany. V roce 2017 vznikly první dětské snowboardy, následovaly kola a lyže. Jejich firma má v současné době milionové obraty a řadu spokojených nejen dětských zákazníků. Jak Roman přiznává, při vývoji výrobků myslí i na rodiče.

Jejich kola jsou nejlehčí na trhu, což ocení rodič hlavně ve chvíli, kdy si dítě rozmyslí, že na kole už dál jet nechce a on ho musí dopravit zpět. Samozřejmě neopomíjí zdravotní dopad na dětské tělo v případě těžkého kola, špatné geometrie rámu. Proto Beany úzce spolupracuje s UK FTVS katedrou fyzioterapie. 

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

 • Jak Roman prodal na Štědrý den zapřisáhlému lyžaři snowboard pro dceru.
 • V čem ho obohatila firma Westige.
 • Jak film Snowboarďáci přispěl k Romanovo byznysu.
 • V čem bylo tajemství úspěchu Westige.
 • Proč pro Romana bylo těžké naučit se delegovat práci.
 • Jak sháněl fabriky pro výrobu svého zboží v Asii.
 • Jaké měl následky Romanovo kolaps.
 • Co vše se skrývá pod značkou Beany a jakou funkci plní dětští ambasadoři.
 • Proč i na dovolené okukuje kola ostatních cyklistů.
 • Jak si stanovuje cíle a čím to, že se značkám tak daří.
 • A mnoho dalšího.

Pomůžeme vám najít cestu k podnikání. Zaregistrujte se do naší členské sekce.

Odebírejte pravidelně naše podcasty do svého telefonu v těchto aplikacích
Roman Blažek Beany
Roman Blažek Beany

Mohlo by vás také zajímat

Přidej se do komunity sportovců, kteří podnikají