Martin Vopěnka: Sport mi pomáhá přeladit se ze světa podnikání

Bohatství je především věc rozhodnutí“, tvrdí Martin Vopěnka. Už od mala věděl, že chce být svobodný, psát a cestovat. Dnes je majitelem úspěšného nakladatelství Práh, které je na trhu neuvěřitelných 31 let. Co stojí za úspěchem jeho podnikání a v čem je pro něj sport důležitý? Pojďme společně proniknout do tajů knižního byznysu.

More...

Martin Vopěnka je český spisovatel, publicista, majitel knižního nakladatelství Práh a předseda Svazu knihkupců a nakladatelů. Už od šesti let měl touhu psát a být bohatý. Jak sám přiznává, jinou možnost si ani nepřipouštěl. Když v devadesátých letech přišli kolegové z ústavu s myšlenkou založit knižní nakladatelství, chopil se příležitosti. Začátky nebyly úplně idylické, ale měl štěstí na knihu „Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše“, které se v té době prodalo přes sto tisíc. Přesto, že nikdy nebylo nakladatelství v mínusu a nemusel si půjčovat peníze, byl pod ekonomickým tlakem, ze kterého ho dostala až kniha o Stevu Jobsovi.

Martin Vopěnka: Svoboda je pro mě klíčová

Martin věděl, že klasický zaměstnanecký poměr není nic pro něj. Proto hledal formu, která mu dá svobodu, možnost cestovat a také psát knihy. Celých třicet let pracuje z domova a nemá zaměstnance, o které by se musel starat, protože všichni pro nakladatelství pracují externě. Přiznává, že si umí vybrat správné lidi, kteří pracují, i když on je na dovolené. Jak říká, byznys je potřeba dělat s takovým člověkem, se kterým, i když smlouvu máte, víte, že to bude fungovat i bez ní.

Sport je pro Martina důležitý už od malička. Na základní škole mu pomáhal získat si respekt u spolužáků, dnes ho vnímá jako možnost odpočinout si od podnikání a mít stále otevřenou hlavu. Zároveň je to příležitost, jak si udržet životosprávu. Na rozdíl od vrcholových sportovců si Martin dává skromnější cíle a tím má vrchol neustále před sebou. Věří, že sport je skvělá cesta k přátelství.

Navíc rád cestuje, protože se dostává za obzory, kde se musí spolehnout na sebe. Fascinuje ho příroda, nejvíce hory.

Co dalšího se v podcastu dozvíte?

  • Čemu všemu se Martin Vopěnka věnuje a proč.
  • Jak vzniklo nakladatelství Práh.
  • Čím to, že je nakladatelství úspěšné a co mu pomohlo ustát covidové období.
  • Jaký je rozdíl mezi podnikáním v devadesátých letech a dnes.
  • Do jaké míry musí mít nakladatel cit pro autora a kdy stačí štěstí.
  • Proč nebyl posledních deset let s žádným spisovatelem na kafi.
  • Co se musel v podnikání naučit.
  • Proč se stal předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů a co ho naučila politika.
  • Co pro něj znamená sport a co by vzkázal všem sportovcům.
  • A mnoho dalšího.

Pomůžeme vám na cestě v podnikání. Zaregistrujte se do naší členské sekce.

Odebírejte pravidelně naše podcasty do svého telefonu v těchto aplikacích
Martin Vopěnka
Martin Vopěnka

Mohlo by vás také zajímat

Přidej se do komunity sportovců, kteří podnikají