David, spolumajitel geodetické kanceláře Geoperfect, s.r.o., zároveň trenér prvoligové házené prozradí, jak vše skloubit, co je důležité, když chcete dělat více věcí naplno, jak neupadnout do stereotypu, jaké má zásady pro sport i podnikání

Davide, pro mě jsi úspěšný trenér, a zároveň úspěšně vedeš svoji geodetickou firmy, je něco, co tenhle úspěch spojuje?

Ano, určitě musíš všechno dělat naplno. Což je někdy dost velký problém, když děláš takovéto dvě věci a nechceš nic dělat na polovic.

A dá se vůbec to vůbec udělat tak, aby to bylo v pohodě?

Asi se to dá udělat, ale musíš mít na obou pólech lidi, kteří s tebou chtějí spolupracovat. Nesmí to člověk dělat úplně sám. To by tě zničilo. Vím, o čem mluvím.

A ty máš ty správné lidi kolem sebe?

Na pracovní pozici určitě. Tím, že jsme 4 spolumajitelé, tak se ta práce rozděluje mezi nás a naše zaměstnance. Sice je teď hodně zakázek, ale jsme schopni vše zvládnout i tím, že zaměstnance, které jsme si vybrali, dobře známe a víme, co od nich čekat a jak je motivovat. Podnikám od roku 2010, začínali jsme ve čtyřech, dnes nás je 14 plus brigádníci

Podnikám od roku 2010, začínali jsme ve čtyřech, dnes nás je 14 plus brigádníci

Co se týká sportu, tak si myslím, že tady v Havlíčkově Brodě byly i lepší časy. V době, kdy vše fungovalo, tak to bylo super. V momentě, kdy musíš ve sportu trénovat jako já více kategorií, tak je to špatně. Podle mě je ideální dělat jednu kategorii, maximálně dvě. A pokud máš ke každé kategorii další dva lidi k ruce. Bohužel v současné době je jen málo lidí, kteří mají zájem obětovat svůj osobní volný čas někomu dalšímu a ne jen sobě nebo své rodině. Jednoduše, je nás na to málo.

A co tě vedlo k trénování?

Baví mě to! Což je podle mne hlavní základ. Myslím si, že nic nejde dělat jen pro peníze a slávu 🙂 . Ale hlavní důvod byl ten, že tady byla velká výzva přechodu ženské kategorie z národní házené na handball. To byl prvopočátek mého trénování. Potom když jsem chtěl poprvé skončit, tak se objevila druhá výzva a to vybojovat pro Havlíčkův Brod ve všech věkových kategoriích ligové soutěže – takže VÝZVA něco dokázat. A to se časem povedlo.

Co tě vedlo k tomu si založit svou vlastní firmu?

Chtěl jsem být svým vlastním pánem a vést si firmu po svém. V minulé práci jsem byl sice řídícím šéfem, ale nebyla ta firma moje. Dělal jsem na majitele, pro majitele a podle jeho not. Ne se vším jsem tehdy souhlasil, ale nemohl jsem to změnit. Měl jsem jasnou představu, co chci a jak to docílit. Vzhledem k tomu, že jsem v branži pracoval, věřil jsem si, že vím kudy se dát. Věděl jsem, že mě to bude stát spoustu času a nervů, ale že budu „pánem svého času“ . I přesto, že každý kdo má firmu ví, že ho ta firma už nikdy nepustí, ale můžu si přizpůsobit čas, tak jak já chci, což je na tom super. Lákalo mě, že si budu tvořit svůj kolektiv, shánět práci, jakou chci já a že budu pracovat tak, jak chci já, což se mi splnilo a jsem spokojený. Ta práce mě pořád baví a ráno se do práce těším. 🙂 Podnikám od 2010, začínali jsme ve čtyřech, dnes nás je 14, takže každodenní práce s lidmi. Nikdy nevíš, co přijde ať už od vlastních zaměstnanců nebo od zákazníků. Je parádní ta pestrost.

Co využíváš ze sportu i v podnikání?

Naučil jsem se práci s různými lidmi jak v házené tak v pracovním procesu. Trénuji 20 let a za tu dobu, mi prošlo rukama několik generací hráček a hráčů. Naučil jsem se za A) odhadnout po nějakém čase, co mi kdo provede a za B) s ním tím správným způsobem pracovat.

Je to stejné v podnikání i v házené můžeš si sestavit svůj tým. Přicházejí lidé, kteří jsou na nějaké úrovni herní, vědomostní, lidské, mentální a ty s nimi nějaký čas pracuješ a vidíš, jak se mění a posouvají, když jim dáváš směr a je to obrovská škola. Ale ta práce s lidmi mě učí. Hlavně i o sobě, často si říkám ….nechovám se náhodou stejně jako on, choval jsem se taky tak, proč mu to budu vyčítat, v jeho letech jsem se choval stejně nebo co je příčinou chování zaměstnance/zákazníka/hráčky. Nedělám třeba něco blbě já?

Taky si myslím, že jsem se naučil dělat rozhodnutí, která se mému okolí zdají nepochopitelná, ale já cítím, že jsou nutná a potřebná.

Tvoje zásady pro sport a podnikání

  • Musí mě to bavit
  • Musí to mít řád - nelze dělat podnikání a vedení týmu jako anarchii
  • Musím mít cíl - v podnikání - zatím nerozšiřovat, ale hledat různorodou práci, omezit náklady a motivovat li, aby je to ve firmě bavilo - ve sportu - výsledky postupové, tabulkové umístění
  •  budovat si respekt - budovat ho tím, jak se chovám, tzn.ukazovat, že co říkám, tak funguje...blbý je, že někdy to lidé nechtějí ani zkusit, jestli to, co jim říkám, funguje. Potom je na mně jako na trenérovi nebo šéfovi, přijít na způsob, jak vše vysvětlit, aby si hráčky/zaměstnanci vzali danou věc za svou a věřili v její správnost. Respekt si člověk určitě také získá svým chováním mimo vztah majitel-zaměstnanec, trenér-hráčka. Škrobené a arogantní chování není podle mne správná cesta. Další věcí, která ti dodá respekt jsou výsledky, které kdo z nás má za sebou
  •  stanovit si dílčí cíle - kam posunout jednotlivé hráče/zaměstnance
  • vše přizpůsobit lidem, které mám v týmu ať pracovním nebo sportovním

Co bys doporučil ostatním, když chtějí uspět v tom, co dělají – ať už sport nebo podnikání

Důležité je, abych dělal věci, co mě baví a naplňují. Musím dělat věci, které žeru a pak sám v sobě potřebuji najít čas i na sebe a svou rodinu. Pokud se stane jedno nebo druhé povinností, tak to je špatně. Člověk si musí najít čas na oddych a neplatí to, že když jsem u sportu, tak si odpočinu od podnikání a naopak. Je třeba se věnovat sobě a pak to člověka neuvěřitelně naplňuje. Člověka by mělo vše, co dělá částečně nabíjet a ne ničit.

Máš recept na to, jak si udržet nadšení do všeho, co děláš?

Změna je život – v podnikání se teď snažíme hledat rozdílnou činnost, teambuildingy, mimopracovní společné aktivity se zaměstnanci. Stejné je to i v trénování sportu – různé druhy tréninků na různých místech, různá rehabilitace, různé doplňkové tréninky, aby to nebyl stereotyp. Pak to baví lidi a když vidím, že to baví lidi, kterým to předávám, tak to baví i mě. Prostě hledat nové věci, což stojí čas, ale stojí to za to. 🙂 


Mohlo by vás také zajímat

Přidej se do komunity sportovců, kteří podnikají